Nikdy jste na masáži nebyli, či máte s masážemi malou, či špatnou zkušenost a rádi byste ji vyzkoušeli, či ji potřebujete a nevíte podle čeho se orientovat? Na internetu je mnoho různých rad a názorů a podle mne jsou některé pravdivé a některé nikoliv. Masážím se věnuji již více než 5 let a jsem zdravotní masér terapeut a tak bych si zde již dovolil sepsat pár rad, jakým způsobem tyto služby chápu. V žádném případě nechci hodnotit mé kolegy. Berte to, prosím, jen jako mé doporučení.
Na internetu jsem četl, že dobrého maséra poznáte mimo jiné tak, že když k němu přijdete s problémem, tak Vám musí být schopný vysvětlit, proč vás něco bolí a pomoci Vám.
Ano, tato věta sice vypadá pěkně, je to přesně to, co si zákazník jistě přeje. Ale myslíte si, že je to reálné? I lékaři, kteří mají za sebou náročné studium i praxi, by si toto přáli umět a ne vždy jsou toho schopni. Opravdu si myslíte, že je masér kouzelník? Dobrého zdravotního maséra podle mne poznáte tak, že je schopný Vám říci zda Vám může pomoci, případně Vám doporučí, co by bylo vhodné.
Na zdravotní masáž od maséra, který nemá zdravotní vzdělání.
Také častý problém, se kterým se často setkávám. Rozdíl mezi zdravotním masérem a masérem pro sportovní a rekondiční masáž je ten, že zdravotní masér řeší problémy pohybového aparátu na doporučení lékaře, ovšem v druhém případě masér provádí masáž pouze jako rekondici po sportovní zátěži, či v rámci relaxace. Je dobré si toto uvědomit, protože když klient půjde ke sportovnímu masérovi s nějakým problémem, nejen, že by ho měl odmítnout, on to bohužel většinou neudělá, tak mu může i ublížit, či nepomoci, což v lepším případě vede k tomu, že si zákazník myslí, že pro něj masáže nejdou vhodné. Správná zdravotní masáž by mu třeba pomohla.
Sledujte, jak s Vámi masér komunikuje.
Toto již bohužel poznáte až při tom, kdy už jste na masáži. Povinností maséra je před masáží mimo jiné s Vámi probrat Váš zdravotní stav a zjistit, jakou máte představu ohledně masáže, vysvětlit Vám postup apod. Je jeho právem i dokonce masáž odmítnout a to v případě, že zjistí, že masáž nemusí být vhodná. Stalo se mi totiž, že jsem byl u jedné masérky, která se mi na nic nezeptala. Samozřejmě nebudu psát kde, nejsem tu od toho, abych hodnotil mé kolegyně. Řekla mi jen, abych si lehnul. Měl jsem zájem o relaxační masáž, na což se mi neinformovala a hned se pustila do zdravotní masáže, při které jsem si moc neodpočinul. Upřímně jsem měl chuť v půlce masáže odejít.
Lymfatické masáže
Nevím, možná je to jen slovíčkaření, ale prostě toto spojení nesnáším. Mnoho masérů ho bohužel používá. Již ve škole hned na začátku jsme se učili, že lymfa je tekutina. No, neumím si představit, jak tekutinu masíruji. Já umím tekutinu drenážovat, jedná se tedy o lymfodrenáž, neboli lymfatickou drenáž. Dále je zde vhodné si dát pozor na 2 věci. Lymfodrenáž, která trvá déle, než 70 minut je zpravidla zbytečná. Vyplatí se investovat pouze do lymfatické drenáže, která trvá maximálně 70 minut. A dále, a to asi nejdůležitější, je před touto procedurou nutnost uvolnění mízních uzlin, a to i když jdete na lymfodrenáž přístrojovou, tedy do kalhot. V tom případě Vám musí uvolnit terapeut mízní uzliny na krku a v tříslech. V opačném případě Vám lymfu nahromadí jen někde jinde, což může být nebezpečné. Samozřejmě kvalitnější je manuální lymfodrenáž, než přístrojová.
Zajímají Vás další mé zkušenosti na podobná témata. Napište mi je a já se k nim rád vyjádřím.